SliTaz Bugs - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: Usage:
fr: Utilisation:

en: [command] [args]
fr: [commande] [arguments]

en: Commands:
fr: Commandes:

en: Recreate the SliTaz secure key.
fr: Recréer la clé de sécurité SliTaz.

en: Create a new SliTaz account configuration.
fr: Créer un nouveau fichier de configuration utilisateur.

en: Create a new account on SliTaz Bugs.
fr: Créer un nouveau compte sur SliTaz Bugs.

en: Send a new message to an open bug.
fr: Envoyer un nouveau message pour ouvrir un rapport de bug.

en: Send a new bug report.
fr: Envoyer une nouveau rapport de bug.

en: Examples:
fr: Exemples:

en: Missing real name
fr: Nom réel manquant

en: Missing login name
fr: Nom d'utilisateur manquant

en: Missing email
fr: Adresse mail manquante

en: Missing password
fr: Mot de passe manquant

en: Creating SliTaz account configuration...
fr: Creation du fichier de configuration utilisateur...

en: Creating SliTaz secure key...
fr: Création de la clé de sécurité SliTaz...

en: Missing bug ID
fr: ID du bug manquant

en: Missing message
fr: Message manquant

en: Missing bug title
fr: Titre du bug manquant

en: Missing description
fr: Description manquante

en: Missing bug priority
fr: Priorité du bug manquant

en: My account
fr: Mon compte

en: Bug ID
fr: Id du Bug

en: New bug
fr: Nouveau bug

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Bug title
fr: Titre du Bug

en: Priority
fr: Priorité

en: Packages
fr: Paquets

en: New message
fr: Nouveau message

en: Send bug
fr: Envoyer le bug

en: Real name
fr: Nom

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Secure key
fr: Clé de sécurité

en: Account
fr: Compte

en: Value
fr: Valeur

en: Online bugs
fr: Bugs en ligne

en: Login name
fr: Identifiant

en: Password
fr: Mot de passe

en: Search
fr: Rechercher

en: Tip: to attach big files or images, you can use SliTaz Paste services:
fr: Astuce: pour attacher de gros fichiers ou images à votre rapport de bug merci d'utilise le service prévu à cette effet SliTaz Paste.

en: Log in
fr: Connexion

en: Priority $PRIORITY
fr: Priorité $PRIORITY

en: Close bug
fr: Fermer le rapport de bug

en: Edit bug
fr: Editer le rapport de bug

en: Re open bug
fr: Réouvrir le rapport de bug

en: No messages
fr: Pas de messages

en: New Bug
fr: Nouveau Bug

en: Critical
fr: Critique

en: Create Bug
fr: Créer un rapport de Bug

en: * field is obligatory. You can also specify affected packages.
fr: * indique que le champ est obligatoire. Vous pouvez aussi spécifier les paquets affecté par le bug

en: Edit Bug $bug
fr: Editer le rapport de Bug $bug

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Bad login or pass
fr: Mauvais identifiant ou mot de passe

en: You must be logged in to post a new bug
fr: Vous devez être connecter pour poster un nouveau rapport de bug

en: Show
fr: Voir

en: Summary
fr: Résumé

en: Bug: $bugs in total - | Bugs: $bugs in total -
fr[0]: Bug: $bugs au total -
fr[1]: Bugs: $bugs au total -

en: $close fixed - | $close fixed -
fr[0]: $close résolu -
fr[1]: $close résolus -

en: $fixme to fix - | $fixme to fix -
fr[0]: $fixme à résoudre -
fr[1]: $fixme à résoudre -

en: Please read the <a href="?README">README</a> for help and more information. You may also be interested by the SliTaz <a href="http://roadmap.slitaz.org/">Roadmap</a> and the packages <a href="http://cook.slitaz.org/">Cooker</a>. To perform a search enter your term and press ENTER.
fr: Merci de lire le <a href="?README">README</a> pour avoir plus d'information.Vous pourriez être intéressé par la feuille de route de SliTaz <a href="http://roadmap.slitaz.org/">Roadmap</a> et les paquets en cours de cuisson <a href="http://cook.slitaz.org/">Cooker</a>. Pour effectuer une recherche entrer votre recherche et appuyer sur la touche Entree

en: View closed bugs
fr: Voir les rapport de bugs fermé

en: Create a new bug
fr: Créer un nouveau rapport de bug
