TazPkg 5.0 - en to ja_JP translation catalogue (465 entries)

en: Creating folder "%s"...
ja_JP: フォルダ "%s" を生成中...

en: Please specify a package name on the command line.
ja_JP: コマンドラインでパッケージ名を指定してください。

en: Please specify a list name on the command line.
ja_JP: コマンドラインでリスト名を指定してください。

en: Please specify a flavor name on the command line.
ja_JP: コマンドラインでフレーバー名を指定してください。

en: Please specify a release name on the command line.
ja_JP: コマンドラインでリリース名を指定してください。

en: Unable to find file "%s"
ja_JP: ファイル "%s" が見つかりません

en: Please specify an existing folder name on the command line.
ja_JP: コマンドラインで既存のフォルダ名を指定してください。

en: Please specify a pattern to search for.
ja_JP: 検索パターンを指定してください。

en: Unable to find the receipt "%s"
ja_JP: レシピ "%s" が見つかりません

en: Extracting package...
ja_JP: パッケージの抽出中...

en: base-system
ja_JP: ベースシステム

en: x-window
ja_JP: X ウインドウ

en: utilities
ja_JP: ユーティリティ

en: network
ja_JP: ネットワーク

en: graphics
ja_JP: グラフィック

en: multimedia
ja_JP: マルチメディア

en: office
ja_JP: オフィス

en: development
ja_JP: 開発

en: system-tools
ja_JP: システムツール

en: security
ja_JP: セキュリティ

en: games
ja_JP: ゲーム

en: misc
ja_JP: その他

en: meta
ja_JP: メタ

en: non-free
ja_JP: 非フリー

en: Done: %s
ja_JP: 完了: %s

en: TazPkg SHell.
ja_JP: TazPkg シェル。

en: Type 'usage' to list all available commands or 'quit' or 'q' to exit.
ja_JP: 使用可能なすべてのコマンドを表示するには 'usage' と入力し、終了するには 'quit' または 'q' を入力します。

en: You are already running a TazPkg SHell.
ja_JP: すでに TazPkg シェルを実行しています。

en: Package "%s" is not installed.
ja_JP: パッケージ "%s" はインストールされていません。

en: Package "%s" is already blocked.
ja_JP: パッケージ "%s" はすでにブロックされています。

en: Package "%s" blocked.
ja_JP: パッケージ "%s" はブロックされました。

en: Package "%s" unblocked.
ja_JP: パッケージ "%s" のブロックを解除しました。

en: Package "%s" is not blocked.
ja_JP: パッケージ "%s" はブロックされていません。

en: No known bugs.
ja_JP: 既知のバグはありません。

en: Known bugs in packages
ja_JP: パッケージの既知バグ

en: Bug list completed
ja_JP: バグ一覧が完成しました

en: Bugs in package "%s" version %s:
ja_JP: パッケージ "％s" バージョン ％s のバグ:

en: Cleaning cache directory...
ja_JP: ディレクトリのキャッシュを消去中...

en: Path: %s
ja_JP: パス: %s

en: %s file removed from cache (%s). | %s files removed from cache (%s).
ja_JP[0]: %s ファイルをキャッシュ (%s) から消去しました。

en: Packages cache
ja_JP: パッケージキャッシュ

en: %s file (%s) | %s files (%s)
ja_JP[0]: %s ファイル (%s)

en: Package %s
ja_JP: パッケージ %s

en: The package installation has not completed
ja_JP: パッケージのインストールが完了していません

en: The package has been modified by:
ja_JP: パッケージは次の方によって変更されています：

en: Files lost from package:
ja_JP: パッケージから失われたファイル：

en: target of symlink
ja_JP: シンボリックリンクの対象

en: Missing dependencies for package:
ja_JP: パッケージの依存関係がありません:

en: Dependencies loop between package and:
ja_JP: パッケージと次の間の依存関係でループしています：

en: Looking for known bugs...
ja_JP: 既知のバグを探しています...

en: Mismatch checksum of installed files:
ja_JP: インストールファイルのチェックサム不一致:

en: Check file providers:
ja_JP: ファイル提供者を確認：

en: The following packages provide file "%s":
ja_JP: 次のパッケージはファイル "%s"　を提供します：

en: (overridden by %s)
ja_JP: ( %s によって上書き)

en: Alien files:
ja_JP: 代用ファイル:

en: No package has installed the following files:
ja_JP: パッケージには次のファイルがインストールされていません:

en: Check completed.
ja_JP: 確認が完了しました。

en: No dependency for:
ja_JP: 依存関係はありません:

en: WARNING: unknown dependency for %s
ja_JP: 警告: %s の依存関係が不明です

en: File "%s" does not look like %s package!
ja_JP: ファイル "%s" は %s パッケージのようには見えません！

en: Invalid target: %s (expected i386)
ja_JP: ターゲットが無効です: %s (i386 を期待します)

en: Unable to extract the RPM using standard tools (rpm2cpio).
ja_JP: 標準ツール (rpm2cpio) を使用して RPM を抽出できません。

en: Do you want to install "%s" package? (y/N)
ja_JP: "%s" パッケージをインストールしますか？ (y/N)

en: Arch "%s" not supported.
ja_JP: アーチテクチャ "%s" は対応していません。

en: Unsupported format
ja_JP: 形式が対応していません

en: Total: %s package (%s) | Total: %s packages (%s)
ja_JP[0]: 全体: %s パッケージ (%s)

en: To install: %s package (%s) | To install: %s packages (%s)
ja_JP[0]: インストール: %s パッケージ (%s)

en: Description of package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" の説明

en: Description absent.
ja_JP: 説明はありません。

en: Extracting package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" の抽出中

en: Copying original package...
ja_JP: パッケージの元をコピー中...

en: Package "%s" is extracted to "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" は "%s" によって抽出されました

en: Find depends...
ja_JP: 依存の検索...

en: Can't find flavor "%s". Abort.
ja_JP: フレーバー "%s" は見つかりません。中断します。

en: File "%s" empty.
ja_JP: ファイル "%s" は空です。

en: Unable to find package "%s" in the extra packages list.
ja_JP: extra　パッケージリストでパッケージ "%s" を見つけることができません。

en: Package "%s" already in the cache
ja_JP: パッケージ "%s" はすでにキャッシュにあります

en: Unable to find package "%s" in the mirrored packages list.
ja_JP: ミラーリングパッケージリストにパッケージ "%s" を見つけることができません。

en: Continuing package "%s" download
ja_JP: パッケージ "%s" ダウンロードを継続中

en: Checksum error for "%s"
ja_JP: "%s" チェックサムエラー

en: Please wait until the mirror synchronization is complete and try again.
ja_JP: ミラーの同期が完了するまでお待ち下さい。もう一度やり直して下さい。

en: "%s" package is already installed.
ja_JP: "%s" パッケージはすでにインストールされています。

en: You can use the --forced option to force installation.
ja_JP: --forced オプションを使用してインストールを強制できます。

en: Missing: %s
ja_JP: 見つかりません: %s

en: Please run tazpkg as root.
ja_JP: tazpkg は root で実行して下さい

en: File "%s" generated. Please wait...
ja_JP: ファイル "%s" を生成します。 お待ち下さい...

en: Old "%s".
ja_JP: 古い "%s" です。

en: SliTaz package manager - Version: %s
ja_JP: SliTaz パッケージマネージャー - バージョン: %s

en: Usage:
ja_JP: 用途:

en: tazpkg [command] [package|dir|pattern|list|cat|--opt] [dir|--opt]
ja_JP: tazpkg [コマンド] [パッケージ|dir|パターン|list|cat|--opt] [dir|--opt]

en: SHell:
ja_JP: シェル

en: Commands:
ja_JP: コマンド:

en: Print this short usage
ja_JP: 短い使用法を出力します。

en: Show help on the TazPkg commands
ja_JP: TazPkg コマンドに関するヘルプを表示します

en: Show TazPkg activity log
ja_JP: TazPkg アクティビティログを表示します

en: Clean all packages downloaded in cache directory
ja_JP: キャッシュディレクトリにダウンロードされたすべてのパッケージを消去します

en: List *.tazpkg packages downloaded to the cache
ja_JP: キャッシュにダウンロードされた *.tazpkg パッケージを一覧表示します

en: Run interactive TazPkg shell
ja_JP: インタラクティブに TazPkg シェルを実行します

en: List installed packages on the system
ja_JP: インストールされたパッケージをシステムに一覧表示します

en: List all available packages on the mirror
ja_JP: ミラー上で利用可能なパッケージをすべて一覧表示します

en: List the configuration files
ja_JP: 設定ファイルを一覧表示します

en: Search for a package by pattern or name
ja_JP: パターンまたは名前でパッケージを検索します

en: Search on mirror for package having a particular file
ja_JP: ミラー上で特定のファイルを持つパッケージを検索します

en: Search for file in all installed packages files
ja_JP: インストールされているすべてのパッケージファイル内のファイルを検索します

en: Download a package into the current directory
ja_JP: 現在のディレクトリにパッケージをダウンロードします

en: Install a local package
ja_JP: ローカルパッケージをインストールします

en: Download and install a package from the mirror
ja_JP: ミラーからパッケージをダウンロードしてインストールします

en: Install all packages from a list of packages
ja_JP: パッケージのリストからすべてのパッケージをインストールします

en: Download and install a list of packages from the mirror
ja_JP: ミラーからパッケージのリストをダウンロードしてインストールします

en: Remove the specified package and all installed files
ja_JP: 指定したパッケージとインストールされているすべてのファイルを削除します

en: Replay post install script from package
ja_JP: パッケージからインストール後のスクリプトを再生します

en: Link a package from another SliTaz installation
ja_JP: 別の SliTaz インストールからパッケージをリンクします

en: Change release and update packages
ja_JP: リリースを変更しパッケージを更新します

en: Install the flavor list of packages
ja_JP: パッケージのフレーバーリストをインストールします

en: Install the flavor list of packages and remove other ones
ja_JP: パッケージのフレーバー一覧をインストールし他のパッケージを削除します

en: Print information about a package
ja_JP: パッケージに関する情報を出力します

en: Print description of a package
ja_JP: パッケージの説明を出力します

en: List the files installed with a package
ja_JP: パッケージと共にインストールされたファイルを一覧表示します

en: Block an installed package version or unblock it for upgrade
ja_JP: インストールされているパッケージのバージョンをブロックするか、アップグレードのためにブロックを解除します

en: Verify consistency of installed packages
ja_JP: インストールされたパッケージの一貫性を確認します

en: Show known bugs in packages
ja_JP: パッケージの既知バグを表示します

en: Display dependencies tree
ja_JP: 依存関係ツリーを表示します

en: Display reverse dependencies tree
ja_JP: 逆依存関係ツリーを表示します

en: Extract a (*.tazpkg) package into a directory
ja_JP: (*.tazpkg）パッケージをディレクトリに展開します

en: Pack an unpacked or prepared package tree
ja_JP: パッケージ化されていないパッケージツリーをパックします

en: Create a package archive from an installed package
ja_JP: インストールされたパッケージからパッケージアーカイブを作成します

en: Create a package archive with configuration files
ja_JP: 構成ファイルを含むパッケージアーカイブを作成します

en: Rebuild a package with a better compression ratio
ja_JP: より良い圧縮率でパッケージを再構築します

en: Convert alien package to tazpkg
ja_JP: alien パッケージを tazpkg に変換します

en: Print list of suggested packages
ja_JP: 推奨パッケージのリストを出力します

en: Recharge your packages.list from the mirror
ja_JP: ミラーからパッケージリストを再取得します

en: Check packages %s to list and install latest upgrades
ja_JP: パッケージ %s を確認して一覧し、最新のアップグレードをインストールします

en: Change the mirror URL configuration
ja_JP: ミラー URL の設定を変更する

en: Update an undigest mirror
ja_JP: 問題のあるミラーを更新する

en: List undigest mirrors
ja_JP: 問題のあるミラーのリスト

en: Add an undigest mirror
ja_JP: 問題のあるミラーへ追加する

en: Remove an undigest mirror
ja_JP: 問題のあるミラーから削除する

en: Make a TazPkg database for a folder with *.tazpkg packages
ja_JP: *.tazpkg パッケージを含むフォルダの TazPkg データベースを作成します

en: Sorry, no help for "%s"
ja_JP: ごめんなさい。"%s" のヘルプはありません

en: %d help topic available: | %d help topics available:
ja_JP[0]: %s ヘルプトピックが利用可能です:

en: local package
ja_JP: ローカルパッケージ

en: installed package
ja_JP: インストール済パッケージ

en: (new version "%s" available)
ja_JP: (新しいバージョン "%s" が利用可能です)

en: (new build available)
ja_JP: (新しいビルドが利用可能です)

en: mirrored package
ja_JP: ミラー済みパッケージ

en: Package "%s" not available.
ja_JP: パッケージ "%s" は利用できません。

en: No "%s" found to check for mirrored packages. For more results, please run "%s" once as root before searching.
ja_JP: ミラー化されたパッケージを確認するための "%s" は見つかりませんでした。 より多くの結果を得るには、検索の前に root として "%s" を一度実行してください。

en: TazPkg information
ja_JP: TazPkg 情報

en: Package    : %s
ja_JP: パッケージ : %s

en: State      : %s
ja_JP: 状態       : %s

en: Version    : %s
ja_JP: バージョン : %s

en: Category   : %s
ja_JP: カテゴリー : %s

en: Short desc : %s
ja_JP: 短い解説   : %s

en: Maintainer : %s
ja_JP: メンテナー : %s

en: License    : %s
ja_JP: ライセンス : %s

en: Depends    : %s
ja_JP: 依存       : %s

en: Suggested  : %s
ja_JP: 提案       : %s

en: Build deps : %s
ja_JP: ビルド依存 : %s

en: Wanted src : %s
ja_JP: 求むソース : %s

en: Web site   : %s
ja_JP: Web サイト : %s

en: Conf. files: %s
ja_JP: 設定 files : %s

en: Provide    : %s
ja_JP: 提供       : %s

en: Size       : %s
ja_JP: サイズ     : %s

en: Tags       : %s
ja_JP: タグ       : %s

en: WARNING! Dependency loop between "%s" and "%s".
ja_JP: 警告！ "%s" と "%s" の間で依存関係がループしています。

en: Tracking dependencies for package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" 依存関係の追跡

en: Missing package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" はインストールされていません

en: %s missing package to install. | %s missing packages to install.
ja_JP[0]: 存在しない %s パッケージはインストールされます。

en: Install all missing dependencies? (y/N)
ja_JP: 不足している依存関係をすべてインストールしますか？ （y/N）

en: Checking if package "%s" exists in local list...
ja_JP: パッケージ "%s" のローカルリスト存在を確認中..

en: Leaving dependencies for package "%s" unresolved.
ja_JP: パッケージ "%s" の依存関係を未解決のままにしておきます。

en: The package will be installed but will probably not work.
ja_JP: パッケージはインストールされますが、おそらく動作しません。

en: Execute pre-install commands...
ja_JP: インストール前のコマンドを実行...

en: Execute post-install commands...
ja_JP: インストール後のコマンドを実行...

en: Installation of package "%s" (%s)
ja_JP: パッケージ "%s" (%s) をインストール

en: Installation of package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" をインストール

en: Copying package...
ja_JP: パッケージのコピー中...

en: Remember modified packages...
ja_JP: 変更パッケージを確認中...

en: Saving configuration files...
ja_JP: 設定ファイルの保存中...

en: Installing package...
ja_JP: パッケージのインストール中...

en: Removing old files...
ja_JP: 古いファイルの削除中...

en: Removing all tmp files...
ja_JP: すべての一時ファイルを削除中...

en: Update system databases...
ja_JP: システムデーターベースの更新...

en: Package "%s" (%s) is installed.
ja_JP: パッケージ "%s" (%s) をインストールしました。

en: Package "%s" is already installed.
ja_JP: パッケージ "%s" はすでにインストールされています。

en: Link all missing dependencies? (y/N)
ja_JP: 欠けているすべての依存関係をリンクしますか？ (y/N)

en: Leaving dependencies unresolved for package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" の依存関係を未解決のままにしておきます

en: The package is installed but probably will not work.
ja_JP: パッケージはインストールされていますが、おそらく動作しません。

en: all
ja_JP: すべて

en: Blocked packages
ja_JP: ブロック済パッケージ

en: %s package | %s packages
ja_JP[0]: %s パッケージ

en: No blocked packages found.
ja_JP: ブロックされたパッケージは見つかりません

en: Packages categories
ja_JP: パッケージカテゴリ

en: %s category | %s categories
ja_JP[0]: %s カテゴリ

en: Linked packages
ja_JP: リンク済パッケージ

en: No linked packages found.
ja_JP: リンクされたパッケージは見つかりません

en: List of all installed packages
ja_JP: すべてのインストール済パッケージ一覧

en: %s package installed. | %s packages installed.
ja_JP[0]: %s パッケージインストールしました。

en: Installed packages of category "%s"
ja_JP: カテゴリ "%s" のインストール済パッケージ

en: %s package installed of category "%s". | %s packages installed of category "%s".
ja_JP[0]: %s パッケージがカテゴリ "%s" へインストールされています。

en: Mirrored packages diff
ja_JP: ミラー化されたパッケージの差分

en: %s new package listed on the mirror. | %s new packages listed on the mirror.
ja_JP[0]: %s の新しいパッケージがミラー上に表示されています。

en: Unable to list anything, no packages.diff found.
ja_JP: 何もリストできないため、packages.diff は見つかりませんでした。

en: Recharge your current list to create a first diff.
ja_JP: 現在のリストを再生成して最初の差分を作成してください。

en: List of available packages on the mirror
ja_JP: ミラー上で利用可能なパッケージのリスト

en: %s package in the last recharged list. | %s packages in the last recharged list.
ja_JP[0]: ％s　個パッケージの再生成リスト

en: Installed files by "%s"
ja_JP: "%s" でインストールされたファイル

en: %s file | %s files
ja_JP[0]: %s ファイル

en: TazPkg Activity
ja_JP: TazPkg アクティビティ

en: File lost
ja_JP: 失われたファイル

en: Configuration files
ja_JP: 設定ファイル

en: Current mirror(s)
ja_JP: 現在のミラー

en: Please enter URL of the new mirror (http, ftp or local path). You must specify the complete address to the directory of the packages and packages.list file.
ja_JP: 新しいミラー URL（http、ftp、ローカルパス）を入力してください。 パッケージと packages.list ファイルのディレクトリに完全なアドレスを指定する必要があります。

en: New mirror(s) URL:
ja_JP: 新しいミラー URL:

en: Nothing has been changed.
ja_JP: 何も変更されていません。

en: Setting mirror(s) to: "%s"
ja_JP: ミラーを設定しました: "%s"

en: Current undigest(s)
ja_JP: 現在の undigest

en: No undigest mirror found.
ja_JP: undigest ミラーが見つかりません。

en: Remove "%s" undigest? (y/N)
ja_JP: "%s" undigest を削除しますか？ (y/N)

en: Removing "%s" undigest...
ja_JP:  "%s" undigest を削除中...

en: Undigest "%s" not found
ja_JP: Undigest "%s" が見つかりません

en: Creating new undigest "%s".
ja_JP: 新しい undigest "%s" を作成中。

en: Input folder not specified
ja_JP: 入力フォルダが指定されていません

en: You are not allowed to write to the folder "%s"
ja_JP: フォルダ "%s" に書き込む事はできません

en: Folder "%s" does not contain packages
ja_JP: フォルダ "%s" にパッケージは含まれていません

en: Packages DB already exists.
ja_JP: パッケージ DB はすでに存在します。

en: Calculate %s...
ja_JP: %s を計算中...

en: Receipt is missing. Please read the documentation.
ja_JP: Receipt がありません。 ドキュメントをお読みください。

en: Packing package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" をパック中...

en: Creating the list of files...
ja_JP: ファイルリストを作成中...

en: Creating %s of files...
ja_JP: ファイル %s を作成中...

en: Compressing the FS...
ja_JP: FS の圧縮中...

en: Updating receipt sizes...
ja_JP: receipt サイズの更新中...

en: Creating full cpio archive...
ja_JP: フル cpio アーカイブを生成中...

en: Restoring original package tree...
ja_JP: オリジナルパッケージツリーを復旧中

en: Package "%s" compressed successfully.
ja_JP: パッケージ "%s" を圧縮しました。

en: Size: %s
ja_JP: サイズ: %s

en: Restoring database files...
ja_JP: データベースファイルの復旧中...

en: Recharging failed
ja_JP: 再生成に失敗しました

en: Repository "%s" doesn't exist.
ja_JP: リポジトリ "%s" は存在しません。

en: Undigest %s
ja_JP: %s は未消化です

en: Recharging repository "%s"
ja_JP: リポジトリ "%s" の再取得

en: Checking...
ja_JP: 確認中...

en: Database timestamp: %s
ja_JP: データベースの日付: %s

en: Repository "%s" is up to date.
ja_JP: レポジトリ "%s" は最新です。

en: Creating backup of the last packages list...
ja_JP: 最新パッケージリストのバックアップを作成中...

en: Getting "%s"...
ja_JP: "%s" を取得中...

en: Last database is ready to use.
ja_JP: 最新のデータベースはすぐに使用できます。

en: %s new package on the mirror. | %s new packages on the mirror.
ja_JP[0]: ミラー上の新しいパッケージが %s あります。

en: Note that next time you recharge the list, a list of differences will be displayed to show new and upgradeable packages.
ja_JP: 次にリストを再生成すると、相違点の一覧が表示され、新しいパッケージとアップグレード可能なパッケージが表示されます。

en: Recompressing package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" の再圧縮中

en: Recompressing the FS...
ja_JP: FS の再圧縮中...

en: Creating new package...
ja_JP: 新しいパッケージの生成中...

en: Nothing to do for package "%s".
ja_JP: パッケージ "%s" には何もしません。

en: Execute pre-remove commands...
ja_JP: 削除前のコマンドを実行する...

en: Execute post-remove commands...
ja_JP: 削除後のコマンドを実行する...

en: The following packages depend on package "%s":
ja_JP: 次のパッケージはパッケージ "%s" に依存します：

en: The following packages have been modified by package "%s":
ja_JP: 次のパッケージはパッケージ "%s" によって変更されています：

en: Remove package "%s" (%s)? (y/N)
ja_JP: パッケージ "%s" (%s) を削除しますか？ (y/N)

en: Uninstallation of package "%s" cancelled.
ja_JP: パッケージ "%s" のアンインストールはキャンセルされました

en: Removing package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" を削除中

en: Removing all files installed...
ja_JP: すべてのインストール済ファイルを削除中...

en: Removing package receipt...
ja_JP: パッケージ receipt の削除中...

en: Package "%s" (%s) removed.
ja_JP: パッケージ "%s" (%s) は削除されました。

en: Remove packages depending on package "%s"? (y/N)
ja_JP: 依存パッケージ "%s" を削除しますか？ (y/N)

en: Reinstall packages modified by package "%s"? (y/N)
ja_JP: 修正されたパッケージ "%s" を再インストールしますか？ (y/N)

en: Package "%s" was modified by "%s" and other packages. It will not be reinstalled.
ja_JP: パッケージ "%s" は "%s" と他のパッケージによって修正されました。 再インストールされません。

en: Check "%s" for reinstallation.
ja_JP: "%s"を確認し再インストール

en: Repacking "%s"
ja_JP: "%s" 再生成中

en: Can't repack package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" は再生成できません

en: Can't repack, "%s" files have been modified by:
ja_JP: 再生成できません。"%s" ファイルが変更されました:

en: Can't repack, the following files are lost:
ja_JP: 再生成できません。次のファイルは失われました:

en: Can't repack, %s error.
ja_JP: 再生成できません。%s エラーです。

en: Package "%s" repacked successfully.
ja_JP: パッケージ "%s" の再生成が完了しました。

en: User configuration backup on date %s
ja_JP: 日付 %s のユーザー構成バックアップ

en: Installed packages
ja_JP: インストール済パッケージ

en: %s installed package found for "%s" | %s installed packages found for "%s"
ja_JP[0]: %s インストールされたパッケージが "%s" にあります

en: Available packages
ja_JP: 利用可能なパッケージ

en: %s available package found for "%s" | %s available packages found for "%s"
ja_JP[0]: %s 利用可能なパッケージが "%s" にあります

en: Matching packages name with version and desc
ja_JP: パッケージ名とバージョンおよび内容の一致

en: Search result for "%s"
ja_JP: "%s" の検索結果

en: Search result for file "%s"
ja_JP: ファイル "%s" の検索結果

en: Package %s:
ja_JP: パッケージ %s:

en: Search result for package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" の検索結果

en: Repository:
ja_JP: リポジトリ:

en: Last recharge:
ja_JP: 最終再生成日

en: Today at %s.
ja_JP: 今日 %s

en: Yesterday at %s.
ja_JP: 昨日 %s

en: %d day ago. | %d days ago.
ja_JP[0]: %s 日前

en: Database timestamp:
ja_JP: データベースの日時:

en: never.
ja_JP: なし

en: Mirrored packages:
ja_JP: ミラー済パッケージ:

en: Linked packages:
ja_JP: リンク済パッケージ:

en: Installed packages:
ja_JP: インストール済パッケージ:

en: Installed files:
ja_JP: インストール済ファイル:

en: Blocked packages:
ja_JP: ブロック済パッケージ:

en: Upgradeable packages:
ja_JP: アップグレード可能なパッケージ：

en: New build
ja_JP: 新しいビルド

en: Blocked
ja_JP: ブロック済

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Repository
ja_JP: リポジトリ

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Status
ja_JP: 状態

en: System is up-to-date...
ja_JP: システムは最新です...

en: %s blocked | %s blocked
ja_JP[0]: %s ブロック済

en: You have %s available upgrade (%s) | You have %s available upgrades (%s)
ja_JP[0]: %s のアップグレードが利用可能です (%s)

en: %s installed package scanned in %ds | %s installed packages scanned in %ds
ja_JP[0]: インストール済パッケージ %s が %ds にあります

en: Do you wish to install them now? (y/N)
ja_JP: 今すぐインストールしますか？ (y/N）

en: Leaving without any upgrades installed.
ja_JP: いずれのアップグレードをしないで放置します。

en: SliTaz Package Action
ja_JP: SliTaz パッケージ操作

en: package
ja_JP: パッケージ

en: Install
ja_JP: インストール

en: Extract
ja_JP: 抽出

en: Downloading: %s
ja_JP: ダウンロード中: %s

en: %s installed package | %s installed packages
ja_JP[0]: %s パッケージインストール済

en: My packages
ja_JP: 現在のパッケージ

en: Recharge lists
ja_JP: 再生成リスト

en: Check upgrade
ja_JP: アップグレードの確認

en: TazPkg SHell
ja_JP: TazPkg シェル

en: TazPkg manual
ja_JP: TazPkg マニュアル

en: Close notification
ja_JP: 通知を閉じる

en: No packages list found
ja_JP: パッケージリストが見つかりません

en: Your packages list is older than 10 days
ja_JP: パッケージリストが 10 日以上経過しています

en: There is %s upgradeable package | There are %s upgradeable packages
ja_JP[0]: アップグレード可能なパッケージが %s あります

en: System is up to date
ja_JP: システムは最新です

en: Packages
ja_JP: パッケージ

en: Summary
ja_JP: 内容

en: Recharge list
ja_JP: 再生成リスト

en: Check updates
ja_JP: アップデートの確認

en: Administration
ja_JP: 管理

en: Receipt for package %s unavailable
ja_JP: パッケージ %s の receipt が利用できません

en: Check upgrades
ja_JP: アップグレードの確認

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Linkable packages
ja_JP: リンク可能なパッケージ

en: Install (Non Free)
ja_JP: インストール (非フリー)

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Link
ja_JP: リンク

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Unblock
ja_JP: ブロック解除

en: (Un)block
ja_JP: ブロック(解除)

en: Repack
ja_JP: 再パック

en: Save configuration
ja_JP: 設定を保存

en: List configuration files
ja_JP: 設定ファイルのリスト

en: Quick check
ja_JP: クイック確認

en: Full check
ja_JP: フル確認

en: Clean
ja_JP: クリーン

en: Set link
ja_JP: リンクの設定

en: Remove link
ja_JP: リンクの削除

en: Add mirror
ja_JP: ミラーの追加

en: Add repository
ja_JP: リポジトリの追加

en: Toggle all
ja_JP: すべて切替

en: Name
ja_JP: 名前

en: Description
ja_JP: 説明

en: Repository: %s
ja_JP: リポジトリ

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Web search tool
ja_JP: Web 検索ツール

en: Search
ja_JP: 検索

en: Files
ja_JP: ファイル

en: All packages
ja_JP: すべてのパッケージ

en: Categories
ja_JP: カテゴリ

en: Public
ja_JP: 公開

en: Any
ja_JP: 無指定

en: All tags...
ja_JP: すべてのタグ...

en: All categories...
ja_JP: すべてのカテゴリ...

en: Listing linkable packages...
ja_JP: リンク可能なパッケージのリスト中...

en: Selection:
ja_JP: 選択:

en: Categories list
ja_JP: カテゴリ一覧

en: Category
ja_JP: カテゴリ

en: Packages list
ja_JP: パッケージ一覧

en: Listing packages...
ja_JP: パッケージの一覧中...

en: All packages of category "%s"
ja_JP: カテゴリ "%s" すべてのパッケージ

en: Installed packages of category "%s" in repository "%s"
ja_JP: カテゴリ "%s" リポジトリ "%s" インストール済みパッケージ

en: All packages of category "%s" in repository "%s"
ja_JP: カテゴリ "%s" リポジトリ "%s" すべてのパッケージ

en: You can not view a list of all packages until recharging lists.
ja_JP: リストを再生成するまで、すべてのパッケージのリストを表示することはできません。

en: Selected packages:
ja_JP: 選択されたパッケージ:

en: Packages suggested by %s
ja_JP: %s によって提案されたパッケージ

en: Search packages
ja_JP: パッケージの検索

en: Searching packages...
ja_JP: パッケージの検索中...

en: File
ja_JP: ファイル

en: Recharge
ja_JP: 再生成

en: Recharging lists...
ja_JP: リストの再生成中...

en: Recharge checks for new or updated packages
ja_JP: 新しいまたは更新されたパッケージの再生成確認

en: Recharging log
ja_JP: ログの再生成

en: Recharging packages list
ja_JP: パッケージリストの再生成

en: Packages lists are up-to-date. You should check for upgrades now.
ja_JP: リストは最新のものです。 今すぐアップグレードを確認する必要があります。

en: Up packages
ja_JP: パッケージ更新

en: Checking for upgrades...
ja_JP: アップグレードの確認中...

en: Installing: %s
ja_JP: インストール中: %s

en: Removing: %s
ja_JP: 削除中        : %s

en: Linking: %s
ja_JP: リンクの設定中: %s

en: Blocking: %s
ja_JP: ブロック設定中: %s

en: Unblocking: %s
ja_JP: ブロック解除中: %s

en: (Un)blocking: %s
ja_JP: ブロック・解除: %s

en: Repacking: %s
ja_JP: 再パック中    : %s

en: Package info
ja_JP: パッケージ情報

en: Getting package info...
ja_JP: パッケージ情報の取得中...

en: Packages providing %s
ja_JP: %s を提供するパッケージ

en: is installed
ja_JP: インストール済

en: State
ja_JP: 状態

en: Maintainer
ja_JP: メンテナー

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Sizes
ja_JP: サイズ

en: Depends
ja_JP: 依存

en: Provide
ja_JP: 提供者

en: Suggested
ja_JP: 提案者

en: View receipt
ja_JP: receipt の表示

en: Improve package
ja_JP: 改善パッケージ

en: Installed files
ja_JP: インストールされるファイル

en: Please wait
ja_JP: お待ち下さい

en: TazPkg administration and settings
ja_JP: TazPkg 管理・設定

en: Creating the package...
ja_JP: パッケージを生成中...

en: Path:
ja_JP: パス:

en: Checking packages consistency...
ja_JP: パッケージ一貫性の確認中...

en: Full packages check...
ja_JP: すべてのパッケージを確認...

en: %s is installed on /mnt/packages
ja_JP: %s は /mnt/packages にインストールしました

en: Packages in the cache: %s (%s)
ja_JP: キャッシュ内のパッケージ: %s (%s)

en: Current mirror list
ja_JP: 現在のミラーリスト

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Private repositories
ja_JP: プライベートリポジトリ

en: Link to another SliTaz installation
ja_JP: 別 SliTaz インストールへのリンク

en: This link points to the root of another SliTaz installation. You will be able to install packages using soft links to it.
ja_JP: このリンクは、別の SliTaz インストールのルートを指しています。 ソフトリンクを使ってパッケージをインストールすることができます。

en: SliTaz packages DVD
ja_JP: SliTaz パッケージ DVD

en: A bootable DVD image of all available packages for the %s version is generated every day. It also contains a copy of the website and can be used without an internet connection. This image can be installed on a DVD or a USB key.
ja_JP: %s バージョンの利用可能なすべてのパッケージのブート可能な DVD イメージが毎日生成されます。 また、ウェブサイトのコピーが含まれており、インターネットに接続しなくても使用できます。 このイメージは、DVD または USB キーにインストールすることができます。

en: Install from ISO image:
ja_JP: ISO イメージからインストール:

en: Download DVD image
ja_JP: DVD イメージのダウンロード

en: Install from DVD/USB key
ja_JP: DVD/USB　キーからインストール

en: Long list of packages is paginated. Here you can set the page size (default: 100, turning off the pager: 0).
ja_JP: パッケージの長いリストに改行があります。 ここではページサイズを設定することができます。（デフォルト：100、ページャーのオフ:0）

en: Set
ja_JP: 設定

en: Licenses for package %s
ja_JP: パッケージ %s のライセンス

en: %s license on %s website
ja_JP: %s ライセンスの %s ウェブサイト

en: Read online:
ja_JP: オンラインを読み込み:

en: Read local:
ja_JP: ローカルを読み込み:

en: Tags list
ja_JP: タグ一覧

en: List of tags in all repositories
ja_JP: すべてのリポジトリタグ一覧

en: List of tags in repository "%s"
ja_JP: リポジトリ "%s" のタグ一覧

en: Tag "%s"
ja_JP: タグ "%s"

en: Blocked packages list
ja_JP: パッケージ一覧のブロック

en: Improve package "%s"
ja_JP: パッケージ "％s" の改善

en: Please log in using your TazBug account.
ja_JP: TazBug　アカウントを使ってログインして下さい。

en: Login:
ja_JP: ログイン:

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Remember me
ja_JP: 記憶する

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Create new account
ja_JP: 新規アカウントの作成

en: Back
ja_JP: 戻る

en: How can you help:
ja_JP: これらの支援を行えます:

en: Please select an action
ja_JP: 動作を選択して下さい

en: Report new version
ja_JP: 新バージョンの報告

en: Improve short description
ja_JP: 短い説明の改善

en: Translate short description
ja_JP: 短い説明の翻訳

en: Add or improve description
ja_JP: 説明を追加・改善

en: Translate description
ja_JP: 説明の翻訳

en: Improve category
ja_JP: カテゴリーの改善

en: Add or improve tags
ja_JP: タグの追加・改善

en: Add application icon
ja_JP: アプリのアイコンを追加

en: Add application screenshot
ja_JP: アプリのスクリーンショットを追加

en: Improve receipt
ja_JP: receipt　を改善

en: Other
ja_JP: その他

en: Send
ja_JP: 送信

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます！

en: It is recommended to [recharge] the lists.
ja_JP: 一覧を [再取得] する事をお勧めします。

en: You need to [download] the lists for further work.
ja_JP: さらなる作業のためにリストを [ダウンロード] する必要があります。

en: Latest log entries
ja_JP: 最終ログ項目

en: Show
ja_JP: 表示
