TazPanel 1.4.3 - en to sv translation catalogue (403 entries)

en: Starting TazPanel web server on port $HTTPD_PORT...
sv: Startar TazPanel web server på port $HTTPD_PORT...

en: TazPanel Authentication - Default: root:root
sv: TazPanel Autensiering - Standard: root:root

en: Stopping TazPanel web server...
sv: Stoppar TazPanel web server...

en: Changing password for TazPanel
sv: Byter lösenord för Tazpanel

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: Password changed successfully
sv: Lösenordet byttes

en: Usage: $program_name [start|stop|passwd]
sv: Användning: $program_name [start|stop|passwd]

en: Differences
sv: Skillnader

en: TazPanel - File
sv: TazPanel - Fil

en: Save
sv: Spara

en: Edit
sv: Ändra

en: Small terminal emulator, commands options are supported.
sv: Liten terminalemulator, kommando val är stödda.

en: Commands: $commands
sv: Kommandon: $commands

en: Downloading to: $dl
sv: Laddar ner till: $dl

en: $cmd needs an argument
sv: $cmd behöver ett argument

en: Unknown command: $cmd
sv: Okänt kommando: $cmd

en: TazPanel - Process activity
sv: TazPanel - Process aktivitet

en: Refresh:
sv: Ladda om:

en: none
sv: ingen

en: TazPanel - System report
sv: TazPanel - System rapport

en: Reporting to: $output
sv: Rapporterar till: $output

en: Creating report header...
sv: Skapar rapport titel...

en: SliTaz system report
sv: SliTaz system rapport

en: Creating system summary...
sv: Skapar system sammanfattning...

en: Date:
sv: Datum:

en: Getting hardware info...
sv: Skaffar hårdvaruinformation...

en: Getting networking info...
sv: Skaffar nätverksinformation

en: Getting filesystems info...
sv: Skaffar filsystemsinformation...

en: Getting boot logs...
sv: Skaffar start loggar...

en: Kernel messages
sv: Meddelanden från kärnan

en: Boot scripts
sv: Start skript

en: Creating report footer...
sv: Skapar rapport fot...

en: View report
sv: Visa rapport

en: This report can be attached with a bug report on:
sv: Den här rapporten kan bifogas med en bug rapport på:

en: SliTaz administration and configuration Panel
sv: SliTaz administration och konfigurations panel

en: Process activity
sv: Process aktivitet

en: Create a report
sv: Skapa en rapport

en: Summary
sv: Summering

en: Uptime:
sv: Har varit igång i:

en: Memory in Mb:
sv: Minne i Mb:

en: Total: $memtotal, Used: $memused, Free: $memfree
sv: Totalt: $memtotal, Använt: $memused, Ledigt: $memfree

en: Linux kernel:
sv: Linux kärna:

en: Network status
sv: Nätverks status

en: Filesystem usage statistics
sv: Filsystemsanvändning

en: Panel Activity
sv: Panel Aktivitet

en: TazPanel - Packages
sv: TazPanel - Paket

en: Last recharge:
sv: Senaste laddning:

en: (Older than 10 days)
sv: (Äldre än 10 dagar)

en: (Not older than 10 days)
sv: (Inte äldre än 10 dagar)

en: Installed packages:
sv: Installerade paket:

en: Mirrored packages:
sv: Speglade paket:

en: Upgradeable packages:
sv: Upgraderingsbara paket:

en: Installed files:
sv: Installerade filer:

en: Blocked packages:
sv: Blockerade paket:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Use as default
sv: Använd som standard

en: Search
sv: Sök

en: Files
sv: Filer

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: Web
sv: Webben

en: Categories
sv: Kategorier

en: Base-system
sv: Bas-system

en: X window
sv: X fönster

en: Utilities
sv: Verktyg

en: Network
sv: Nätverk

en: Games
sv: Spel

en: Graphics
sv: Grafik

en: Office
sv: Kontor

en: Development
sv: Utveckling

en: System tools
sv: System verktyg

en: Security
sv: Säkerhet

en: Misc
sv: Diverse

en: Non free
sv: Icket fria

en: All
sv: Alla

en: Repositories
sv: Förvaringsplatser

en: Public
sv: Allmänt

en: Any
sv: Något

en: Listing packages...
sv: Listar paket...

en: My packages
sv: Mina paket

en: Selection:
sv: Val:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Recharge list
sv: Ladda om listan

en: Check upgrades
sv: Kolla efter uppdateringar

en: Listing linkable packages...
sv: Listar relaterade paket...

en: Linkable packages
sv: Relaterade paket

en: Link
sv: Länk

en: Category: $category
sv: Kategori: $category

en: Repository: $Repo_Name
sv: Förvaringsplats: $Repo_Name

en: Searching packages...
sv: Letar paket...

en: Search packages
sv: Sök paket

en: Toogle all
sv: Växla alla

en: Package
sv: Paket

en: File
sv: Fil

en: Recharging lists...
sv: Laddar om listor...

en: Recharge
sv: Ladda om

en: Recharge checks for new or updated packages
sv: Ladda om lista för ny eller uppdaterade paket

en: Recharging packages list
sv: Ladda om paket lista

en: Packages lists are up-to-date. You should check for upgrades now.
sv: Paket listor är uppdaterade. Du borde kolla efter uppdateringar nu.

en: Checking for upgrades...
sv: Kollar efter uppdateringar...

en: Up packages
sv: Up packet

en: Performing tasks on packages
sv: Utför uppgifter på paket

en: Executing $cmd for: $pkgs
sv: Utför $cmd för: $pkgs

en: Getting package info...
sv: Skaffar paket info...

en: Install
sv: Installera

en: Package $PACKAGE
sv: Paket $PACKAGE

en: Install (Non Free)
sv: Installera (Inte Fri)

en: Unblock
sv: Ta bort blockering

en: Block
sv: Blockera

en: Repack
sv: Packa om

en: Name:
sv: Namn:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Category:
sv: Kategori:

en: Maintainer:
sv: Underhållare:

en: Website:
sv: Hemsida:

en: Sizes:
sv: Storlekar:

en: Depends:
sv: Beror:

en: Suggested:
sv: Föreslagen:

en: Tags:
sv: Taggar

en: Installed files: $I_FILES
sv: Installerade filer: $I_FILES

en: Set link
sv: Ställ in länk

en: Remove link
sv: Ta bort länk

en: Tazpkg administration and settings
sv: Tazpkg administration och inställningar

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: List configuration files
sv: Configurations fil lista

en: Quick check
sv: Snabb koll

en: Full check
sv: Full koll

en: Creating the package...
sv: Skapar paketet...

en: Path:
sv: Väg:

en: Configuration files
sv: Configurations filer

en: Checking packages consistency...
sv: Kontrollerar paketet(ens) överensstämmelse...

en: Full packages check...
sv: Full paket koll...

en: Packages cache
sv: Paket cache

en: Packages in the cache: $cache_files ($cache_size)
sv: Paket i cachen: $cache_files ($cache_size)

en: Default mirror
sv: Standard spegel

en: Current mirror list
sv: Nuvarande spegel lista

en: Private repositories
sv: Privata förvaringsplatser

en: mirror
sv: spegel

en: Link to another SliTaz installation
sv: Länk till annan SliTaz installation

en: This link points to the root of another SliTaz installation. You will be able to install packages using soft links to it.
sv: Den här länken pekar mot roten av en annan SliTaz installation. Du kommer att kunna installera paket genom länkar till den.

en: SliTaz packages DVD
sv: SliTaz paket DVD

en: A bootable DVD image of all available packages for the $version version is generated every day. It also contains a copy of the website and can be used without an internet connection. This image can be installed on a DVD or an USB key.
sv: En bootbar DVD avbildning av alla tillgängliga paket för $version versionen är genererad varje dag. Den innehåller också en kopia av hemsifan och kan användas utan en intenet anslutning. Denna avbildning kan installeras på DVD eller USB-minne.

en: Download DVD image
sv: Ladda ner DVD avbildning

en: Install from DVD/USB key
sv: Installera från DVD/USB minne

en: Install from ISO image:
sv: Installera från ISO avbildning:

en: Latest log entries
sv: Senaste log inlägg

en: TODO
sv: Att göra

en: Create Live USB SliTaz systems
sv: Skapa Live USB SliTaz system

en: Generate SliTaz LiveUSB media and boot in RAM! Insert a LiveCD into the cdrom drive, select the correct device and press Generate.
sv: Generera SliTaz LiveUSB minne och starta i RAM! Stoppa in en LiveCD i cdläsaren, välj rätt enhet och tryck Generera.

en: USB Media to use:
sv: USB minne att använda:

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Generate
sv: Generera

en: SliTaz Live Systems
sv: SliTaz Live System

en: Create and manage Live CD or USB SliTaz systems
sv: Skapa och hantera Live CD eller USB SliTaz system

en: Create LiveUSB
sv: Skapa LiveUSB

en: Write a Live CD
sv: Skriv en Live CD

en: The command writeiso will generate an ISO image of the current filesystem as is, including all files in the /home directory. It is an easy way to remaster a SliTaz Live system, you just have to: boot, modify, writeiso.
sv: Kommando writeiso kommer att generera en ISO avbildning av det nuvarande systemet inkluderat /home mappen. Det är ett enkelt sätt att göra om ett SliTaz Live system, du måste bara: starta, modifiera, writeiso.

en: Compression type:
sv: Komprimerings typ:

en: Write ISO
sv: Skriv ISO

en: Live CD tools
sv: Live CD verktyg

en: Convert ISO to loram
sv: Konvertera ISO till loram

en: This command will convert an ISO image of a SliTaz Live CD to a new ISO image requiring less RAM to run.
sv: Detta kommando kommer att konvertera en ISO bild av en SliTaz Live CD till en ny ISO bild som kräver mindre RAM.

en: ISO to convert
sv: ISO att konvertera

en: The filesystem is always in RAM
sv: Filsystemet är alltid i RAM

en: The filesystem may be on a small CDROM
sv: Filsystemet kan vara på en liten CD

en: The filesystem may be on a large CDROM
sv: Filsystemet kan vara på en stor CD

en: ISO to create
sv: ISO att skapa

en: Build a meta ISO
sv: Bygg en meta ISO

en: Combines several ISO flavors like nested Russian dolls. The amount of RAM available at startup will be used to select the utmost one.
sv: Kombinerar flera ISO smaker som en rysk docka. Mängden RAM tillgänglig vid start kommer att välja den yttersta.

en: ISO number
sv: ISO nummer

en: ISO to add
sv: ISO att lägga till

en: Add to the list
sv: Lägg till listan

en: TazPanel - Network
sv: TazPanel - Nätverk

en: Quality
sv: Kvalité

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Connected
sv: Ansluten

en: Changed hostname: $get_hostname
sv: Ändrat värdnamn: $get_hostname

en: Scanning open ports...
sv: Skannar öppna portar...

en: Port scanning for $scan
sv: Port skanning för $scan

en: Setting up IP...
sv: Ställer in IP...

en: Ethernet connection
sv: Ethernet Anslutning

en: Here you can configure a wired connection using DHCP to automatically get a random IP or configure a static/fixed IP
sv: Här kan du konfigurera en trådbunden anslutning med DHCP för att automatiskt få en slumpmässig IP eller konfigurera en statisk/fast IP

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Value
sv: Värde

en: Interface
sv: Enhet

en: IP address
sv: IP adress

en: Activate (static)
sv: Aktivera (statisk)

en: Activate (DHCP)
sv: Aktivera (DHCP)

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Configuration file
sv: Konfigurations fil

en: These values are the ethernet settings in the main /etc/network.conf configuration file
sv: Dessa värden är ethernet inställningarna för "/etc/network.conf" konfigurations filen.

en: Manual Edit
sv: Manuell Ändring

en: Scanning wireless interface...
sv: Skannar trådlös anslutning...

en: Wireless connection
sv: Trådlös Anslutning

en: Scan
sv: Skanna

en: Connection
sv: Anslutning

en: Wifi name (ESSID)
sv: WIFI namn (ESSID)

en: Password (Wifi key)
sv: Lösenord (WIFI key)

en: Encryption type
sv: Krypterings typ

en: Access point
sv: Åtkomst punkt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: These values are the wifi settings in the main /etc/network.conf configuration file
sv: Dessa värden är WIFI inställningarna i /etc/network.conf konfigurerings filen

en: Output of iwconfig
sv: Svar från iwconfig

en: Networking
sv: Nätverk

en: Manage network connections and services
sv: Hantera nätverksanslutningar och tjänster

en: Restart
sv: Starta om

en: Configuration:
sv: Konfiguration:

en: Hosts
sv: Värdar

en: Edit hosts
sv: Ändra värdar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Change hostname
sv: Ändra värdnamn

en: Output of ifconfig
sv: Svar av ifconfig

en: Routing table
sv: dirigeringsbord

en: Domain name resolution
sv: Domän namns upplösning

en: ARP table
sv: ARP bord

en: IP Connections
sv: IP Anslutningar

en: Boot log files
sv: Start log filer

en: Show more...
sv: Visa mer...

en: Manage daemons
sv: Hantera daemoner

en: Check, start and stop daemons on SliTaz
sv: Konstrollera, starta och stopa daemoner i SliTaz

en: Action
sv: Handling

en: SliTaz Firewall with iptable rules
sv: Slitaz Brandvägg med iptable regler

en: Small and fast web server with CGI support
sv: Liten och snabb webbserver med CGI stöd

en: Network time protocol daemon
sv: Nätverkstids protokoll daemon

en: Linux Kernel log daemon
sv: Linux Kärna log daemon

en: Execute scheduled commands
sv: Utför schemalagda kommandon

en: Small static DNS server daemon
sv: Liten statisk DNS server daemon

en: Transfer a file on tftp request
sv: Överför en fil via tftp begäran

en: Listen for network connections and launch programs
sv: Lysnna efter nätverksanslutningar och starta pogram

en: Manage a ZeroConf IPv4 link-local address
sv: Hantera en ZeroConf IPv4 link-lokal adress

en: Started
sv: Startade

en: Stopped
sv: Stannade

en: The first application started when the computer powers on
sv: Den första applikationen startade när datorn startar

en: Default entry:
sv: Standard svar:

en: Change
sv: Ändra

en: View or edit menu.lst
sv: Visa eller ändra menu.lst

en: Boot entries
sv: Start up bidrag

en: Entry
sv: Bidrag

en: Web boot is available with gPXE
sv: Nät start är tillgänglig med gPXE

en: Boot &amp; Start services
sv: Starta &amp; Starta tjänster

en: Everything that happens before user login
sv: Allting som händer innan användaren loggar in

en: Boot logs
sv: Start uo loggar

en: Boot loader
sv: Start laddare

en: Main configuration file:
sv: Huvud konfigureringsfil:

en: Login manager settings:
sv: Login hanterar inställningar;

en: Kernel cmdline
sv: Kärn kommando linje

en: Local startup commands
sv: Lokala start kommandon

en: Edit script
sv: Ändra skript

en: TazPanel - Hardware
sv: TazPanel - Hårdava

en: Detect hardware
sv: Upptäck hårdvara

en: Detect PCI and USB hardware
sv: Upptäck PCI och USB hårdvara

en: Kernel modules
sv: Kärn moduler

en: Modules search
sv: Moduler sökning

en: Manage, search or get information about the Linux kernel modules
sv: Hantera, sök eller samla information om Linux kärnmoduler

en: Detailed information for module: $get_modinfo
sv: Detaljerad information för modul: $get_modinfo

en: Matching result(s) for: $get_search
sv: Matchande resultat för: $get_search

en: Module:
sv: Modul:

en: Module
sv: Modul

en: Size
sv: Storlek

en: Used
sv: Använd

en: by
sv: av

en: Drivers &amp; Devices
sv: Drivrutiner &amp; Enheter

en: Manage your computer hardware
sv: Hantera din dators hårdvara

en: Detect PCI/USB
sv: Upptäckt PCI/USB

en: Battery
sv: Batteri

en: health
sv: hälsa

en: Discharging $rempct% - $remtimef
sv: Laddar ur $rempct% - $remtimef

en: Charging $rempct% - $remtimef
sv: Laddar $rempct% - $remtimef

en: Charged 100%
sv: Laddad 100%

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: System memory
sv: System minne

en: TazPanel - Settings
sv: TazPanel - Inställningar

en: Manage users
sv: Hantera användare

en: Delete user
sv: Ta bort användare

en: Lock user
sv: Lås användare

en: Unlock user
sv: Lås upp användare

en: Login
sv: Logga in

en: User ID
sv: Användar ID

en: Home
sv: Hem

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Change password
sv: Byt lösenord

en: Add a new user
sv: Lägg till ny användare

en: User login:
sv: Användar inloggning:

en: User password:
sv: Användar lösenord:

en: Create user
sv: Skapa användare

en: Current user sessions
sv: Nuvarande användarsessioner

en: Last user sessions
sv: Senaste användar sessioner

en: Please wait...
sv: Var god vänta...

en: Choose locale
sv: Välj språk

en: Current locale settings:
sv: Nuvarande språkinställningar:

en: Locales that are currently installed on the machine:
sv: Språk som är nuvarande installerade på maskinen:

en: Available locales:
sv: Tillgängliga språk:

en: Can't see your language?<br/>You can <a href='/pkgs.cgi?do=Install&glibc-locale'>install glibc-locale</a> to see a larger list of available locales.
sv: Kan du inte se ditt språk?<br/>Du kan <a href='/pkgs.cgi?do=Install&glibc-locale'>installera glibc-språk</a> för att se en större lista av tillgängliga språk.

en: Code
sv: Kod

en: Language
sv: Språk

en: Territory
sv: Territorium

en: Activate
sv: Aktivera

en: System settings
sv: System inställningar

en: Manage system time, users or language settings
sv: Hantera system tid, användare eller språk inställningar

en: System time
sv: System tid

en: Time zome:
sv: Tid zon:

en: System time:
sv: System tid:

en: Hardware clock:
sv: Hårdvaru klocka:

en: Sync online
sv: Synkronisera online

en: Set hardware clock
sv: Ställ in hårdvaru klocka

en: System language
sv: System språk

en: You must logout and login again to your current session to use $new_locale locale.
sv: Du måste logga ut och logga in till din nuvarande session för att använda $new_locale språk.

en: Current system locale:
sv: Nuvarande system språk:

en: Console keymap
sv: Tangentbordsspråk

en: Current console keymap: $keymap
sv: Nuvarande tangentbordsspråk: $keymap

en: Suggested keymap for Xorg:
sv: Föreslaget tangentbordsspråk för Xorg:

en: Available keymaps:
sv: Tillgängliga tangentbordsspråk

en: Panel configuration
sv: Panel konfiguration

en: Style:
sv: Stil:

en: Panel password:
sv: Panel lösenord:

en: Configuration files:
sv: Konfigurations filer:

en: TazPanel provides a debuging mode and page:
sv: TazPanel förser ett debugging läge och sida:

en: connected
sv: ansluten

en: IP Address
sv: IP adress

en: Scan ports
sv: Skanna portar

en: Label
sv: Etikett

en: Type
sv: Sort

en: Available
sv: Tillgängligt

en: Mount point
sv: Monteringspunkt

en: TazPanel - Installer
sv: TazPanel - Installerare

en: Creating setup file $INSTFILE.
sv: Skapar inställnings fil $INSTFILE.

en: Setup File Error
sv: Inställnings Fil Error

en: The setup file <strong>$INSTFILE</strong> doesn't exist.
sv: Inställningsfilen <strong>$INSTFILE</strong> finns inte.

en: SliTaz Installer
sv: SliTaz Installerare

en: The SliTaz Installer installs or upgrades SliTaz to a hard disk drive from a device like a Live-CD or LiveUSB key, from a SliTaz ISO file, or from the web by downloading an ISO file.
sv: SliTaz installeraren installerar eller uppgraderar SliTaz till en hårddisk från en enhet så som en CD eller USB minne, från en SliTaz ISO fil eller från webben genom att ladda ner en ISO fil.

en: Install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your partition, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed (note the home directory contents will be kept as is).
sv: Installera SliTaz på en partition av din hårddisk. Om du väljer att formatera din partition kommer all data att förloras. Om du inte formaterar kommer all data förutom den i /home mappen bli borttagen ("home" mappen sparas som den är).

en: Before installation, you may need to create or resize partitions on your hard disk drive in order to make space for SliTaz GNU/Linux. You can graphically manage your partitions with Gparted.
sv: Före installationen måste du kanske skapa eller ändra storleken på partitioner i din hårddisk så att SliTaz kan installeras. Du kan grafiskt hantera dina partitioner med Gparted.

en: Install SliTaz
sv: Installera SliTaz

en: Upgrade
sv: Upgradera

en: Upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old Slitaz system will be updated as long you have an active internet connection.
sv: Upgradera ett redan installerat SliTaz system på din hårddisk. dina /home, /etc, /var/www mappar kommer att sparas, alla andra blir borttagna. De extra paketen som är tillagda till ditt gamla system kommer att uppdateras så länge du har en internet uppkoppling.

en: Upgrade SliTaz
sv: Upgradera SliTaz

en: Partitioning
sv: Partitionering

en: On most used systems, the hard drive is already dedicated to partitions for Windows<sup>&trade;</sup>, or Linux, or another operating system. You'll need to resize these partitions in order to make space for SliTaz GNU/Linux. SliTaz will co-exist with other operating systems already installed on your hard drive.
sv: På de flesta använda system så är hårddisken redan dedikerad till partitioner för Windows<sup>&trade;</sup>, eller Linux eller ett annat operativ system. Du kommer att måsta ändra storleken på dessa partitioner så att det finns plats för SliTaz GNU/Linux. SliTaz kommer att finnas brevid de

en: The amount of space needed depends on how much software you plan to install and how much space you require for users. It's conceivable that you could run a minimal SliTaz system in 300 megs or less, but 2 gigs is indeed more comfy.
sv: Mängden utrymme som krävs beror på hur mycket mjukvara du planerar att installera och hur mycket du behöver för användare. Det går att köra med så lite som 300MiB eller mindre men det är rekomenderat att ha minst 2GiB.

en: A separate home partition, and a partition that will be used as Linux swap space may be created if needed. Slitaz detects and uses swap partitions automatically.
sv: En separat hem partition och en partition som linux använder som "swap" utrymme kan skapas om nödvändigt. SliTaz upptäcker och använder swap-partitioner automatiskt.

en: You can graphically manage your partitions with Gparted. GParted is a partition editor for graphically managing your disk partitions. Gparted allows you to create, destroy, resize and copy partitions without data loss.
sv: Du kan grafiskt hantera dina partitioner med Gparted. Gparted är en partitionsredigerare för att grafiskt kunna hantera dina partitioner. Gparted tillåter dig att skapa, förgöra, ändra storleken på och kopiera dina partitioner utan dataförlust.

en: Gparted supports ext2, ext3, ext4, linux swap, ntfs and fat32 filesystems right out of the box. Support for xjs, jfs, hfs and other filesystems is available as well but you first need to add drivers for these filesystems by installing the related packages xfsprogs, jfsutils, linux-hfs and so on.
sv: Gparted stödjer ext2, ext3, ext4, linux swap, ntfs och fat32 filsystem. Stöd för xjs, jfs, hfs och andra filsystem är också tillgängliga men först behöver man installera drivrutiner för dessa filsystem genom att installera de relaterade paketen xfsprogs, jfsutils, linux-hfs och så vidare.

en: Execute Gparted
sv: Starta Gparted

en: Continue installation
sv: Fortsätt installera

en: Once you've made room for SliTaz on your drive, you should be able to continue installation.
sv: När du har gjort plats för SliTaz på din hårddisk så borde du kunna fortsätta installationen.

en: Back to Installer Start Page
sv: Tillbaka till Installations Start Sidan

en: Continue Installation
sv: Fortsätt Installera

en: You're going to install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your HDD, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed (note the home directory contents will be kept as is).
sv: Du kommer att installera SliTaz på en partition på din hårddisk. Om du väljer att formatera din hårddisk kommer all data att förloras. Om du inte formaterar kommer all data förutom den i /home mappen bli borttagen ("home" mappen sparas som den är).

en: You're going to upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old Slitaz system will be updated as long you have an active internet connection.
sv: Du kommer att upgradera en redan existerande installation av SliTaz på din hårddisk. Dina /home, /etc, /var/www mappar kommer att sparas, alla andra mappar kommer att tas bort. De tillagda paket som finns på ditt system kommer att uppdateras så länge du har en internet uppkoppling.

en: Slitaz source media
sv: SliTaz källmedia

en: ISO file:
sv: ISO fil:

en: Full path to the ISO image file
sv: Den fulla vägen till ISO avbildningen

en: Full url to an ISO image file
sv: Full url till en ISO avbildnings fil

en: Hard Disk Drive
sv: Hårddisk

en: Install Slitaz to partition:
sv: Installera SliTaz till partition:

en: None
sv: Ingen

en: Format partition as:
sv: Formatera Partition som:

en: Existing SliTaz partition to upgrade:
sv: Existerande SliTaz partition att uppgradera:

en: Options
sv: Val

en: home partition
sv: hem partition

en: Use a separate partition for /home:
sv: Använd en separat partition för /home:

en: Set Hostname to:
sv: Ställ in Värdnamn till:

en: Name of your system
sv: System namn

en: Root passwd:
sv: Root lösenord:

en: Password of root
sv: Root lösenord

en: Confirm password:
sv: Bekräfta lösenord:

en: User
sv: Användare

en: Name of the first user
sv: Den första användarens namn

en: User passwd:
sv: Användar lösenord:

en: Password of the first user
sv: Den första användarens lösenord

en: Install Grub bootloader. Usually you should answer yes, unless you want to install grub by hand yourself.
sv: Installera Grub bootloader. Normalt sett så ska du svara ja om du inte vill göra det själv senare.

en: Enable Windows Dual-Boot.
sv: Aktivera Windows Dual-Boot.

en: Back to partitioning
sv: Tillbaka till partitionering

en: Proceed to SliTaz installation
sv: Fortsätt till SliTaz installation

en: Installation complete. You can now restart (reboot)
sv: Installationen är klar. Du kan starta om nu (reboot)

en: Installation failed. See log
sv: Installationen misslyckades. Se logg fil

en: A web page that points a browser to a different page after 2 seconds
sv: En hemsida som skickar dig till en annan sida efter 2 sekunder

en: If your browser doesn't automatically redirect within a few seconds, you may want to go there manually
sv: Om du inte skickas vidare automatiskt inom några sekunder så kan du pröva manuellt.

en: <strong>tazinst</strong>, the lightweight SliTaz HDD installer is missing. Any installation cannot be done without tazinst.
sv: <strong>tazinst</strong>, den lättviktiga SliTaz HDD installer saknas. Någon installation kan inte utföras utan tazinst.

en: Check tazinst' permissions, or reinstall the slitaz-tools package:
sv: Kontrollera tazinst's rättighete eller installera om slitaz-tools paketet:

en: Proceeding: ()
sv: Fortsätter: ()

en: Please wait until processing is complete
sv: Var god vänta tills processen är klar

en: Completed.
sv: Klar.

en: Hostname error
sv: Värdnamns error

en: Root password error
sv: Root lösenords error

en: User login error
sv: Användar namns error

en: User password error
sv: Användar lösenords error

en: Do you really want to continue?
sv: Vill du verkligen fortsätta?

en: TazPanel - Help &amp; Doc
sv: TazPanel - Hjälp &amp; Dokument

en: Processes
sv: Processer

en: Create Report
sv: Skapa Rapport

en: Packages
sv: Paket

en: Check updates
sv: Kontrollera uppdateringar

en: Wireless
sv: Trådlöst

en: Config file
sv: Konfigurerings fil

en: Settings
sv: Inställningar

en: Users
sv: Användare

en: Boot
sv: Start

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Create a live USB key
sv: Skapa ett Live USB minne

en: Create a live CD-ROM
sv: Skapa en Live CD

en: Upgrade system
sv: Uppgradera systemet
