TazBox - en to ja_JP translation catalogue (103 entries)

en: SliTaz tiny GUI boxes for the desktop
ja_JP: SliTaz デスクトップ用の tiny GUI ボックス

en: Usage:
ja_JP: 用途:

en: command
ja_JP: コマンド

en: Commands:
ja_JP: コマンド:

en: Display this short help usage
ja_JP: この短い使用法を表示

en: Execute a command as super-user
ja_JP: スーパユーザとしてコマンドを実行

en: Desktop logout box with actions
ja_JP: 動作付デスクトップログアウトボックス

en: Pipe a command output into a GTK window
ja_JP: コマンド出力を GTK ウィンドウにパイプ

en: Pipe wget output into a GTK window
ja_JP: パイプ wget を GTK ウィンドウに出力

en: Configure system language (root)
ja_JP: システム言語の設定 (root)

en: Configure system keymap (root)
ja_JP: システムキーボードの設定 (root)

en: Configure system timezone (root)
ja_JP: システムタイムゾーンの設定 (root)

en: System initial setup (locale, keymap & timezone)
ja_JP: システム初期設定 (言語・キーボード・タイムゾーン)

en: Create a new file or folder on the desktop
ja_JP: デスクトップ上に新しいファイルまたはフォルダを作成

en: Display icons of all installed applications
ja_JP: インストールされているすべてのアプリケーションのアイコンを表示

en: Notify user with a desktop centered box
ja_JP: デスクトップ中心ボックスでユーザーに通知

en: Configure SliTaz default applications
ja_JP:  SliTaz デフォルトアプリケーションの設定

en: Launch a framebuffer VNC viewer
ja_JP: フレームバッファ VNC ビューアの起動

en: SliTaz admin password
ja_JP: SliTaz 管理パスワード

en: Please enter root password (default root) to execute:
ja_JP: 実行する root パスワード (デフォルト root) を入力して下さい：

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Autosave password
ja_JP: パスワードを自動保存

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error: wrong password!
ja_JP: エラー: パスワードが誤っています！

en: CANCEL
ja_JP: キャンセル

en: TazBox Output
ja_JP: TazBox の出力

en: SliTaz Logout
ja_JP: SliTaz ログアウト

en: SliTaz Logout - Please choose an action:
ja_JP: SliTaz トグイン - 動作を選択して下さい:

en: Close X session
ja_JP: X セッションを閉じる

en: Reboot system
ja_JP: システムの再起動

en: Shutdown system
ja_JP: システムのシャットダウン

en: Closing the X session...
ja_JP: X セッションを閉じています...

en: Rebooting the system...
ja_JP: システムを再起動しています...

en: Shutting down the system...
ja_JP: システムをシャットダウンしています...

en: Selected action will be executed automatically in %s seconds.
ja_JP: 選択した動作は %s 秒で自動的に実行されます。

en: SliTaz Initial Setup
ja_JP: SliTaz 初期設定

en: Here you can set your preferences \n for <b>locale, keymap and timezone</b>.
ja_JP: ここで設定することができます \n <b>言語・キーボード・タイムゾーン</b>

en: Locale
ja_JP: 言語

en: Keymap
ja_JP: キーボード

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: SliTaz locale
ja_JP: SliTaz の言語

en: Language configuration
ja_JP: 言語設定

en: Tip: manage locales list by installing/removing locale packages.
ja_JP: 64/5000
    ヒント: 言語（locale）パッケージをインストール・削除して、言語リストを管理します。

en: Flag
ja_JP: フラグ

en: Name
ja_JP: 名前

en: Description
ja_JP: 説明

en: Manage
ja_JP: 管理

en: Locale was set to %s
ja_JP: 言語は %s に設定されています

en: Keyboard configuration
ja_JP: キーボードの設定

en: Type
ja_JP: 種類

en: Suggested location:
ja_JP: 推奨される場所:

en: Are you agreed?
ja_JP: 同意しますか？

en: TimeZone Configuration
ja_JP: タイムゾーン設定

en: Select country and press "Forward" or manually select timezone file.
ja_JP: 国を選択して "進む" を押すか、手動でタイムゾーンファイルを選択して下さい。

en: Tip: manage timezones list by installing/removing locale packages.
ja_JP: ヒント: 言語（locale）パッケージをインストール・削除して、タイムゾーンリストを管理します。

en: Code
ja_JP: コード

en: Country
ja_JP: 国

en: Manual
ja_JP: マニュアル

en: Select time zone
ja_JP: タイムゾーンの選択

en: Select location
ja_JP: 場所を選択

en: Location/City
ja_JP: 場所・都市

en: TimeZone was set to %s
ja_JP: タイムゾーンは %s に設定されています

en: Manage locale packages
ja_JP: 言語パッケージの管理

en: Please, recharge packages database.
ja_JP: パッケージデータベースを再生成して下さい。

en: Recharge list
ja_JP: 再生成リスト

en: Please wait
ja_JP: お待ち下さい

en: Check only locale packages you need and press "Install/Remove".
ja_JP: 必要な言語パッケージのみを確認し、"インストール・削除"を押して下さい。

en: Inst.
ja_JP: インスト

en: Package Name
ja_JP: パッケージ名

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Installed
ja_JP: インストール済

en: Install/Remove
ja_JP: インストール・削除

en: TazPkg log
ja_JP: TazPkg ログ

en: REMOVE: %s
ja_JP: 削除: %s

en: INSTALL: %s
ja_JP: インストール: %s

en: Done!
ja_JP: 完了！

en: New file
ja_JP: 新しいファイル

en: Create a new file or folder on your desktop
ja_JP: デスクトップに新しいファイルやフォルダを作成

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: SHell script
ja_JP: シェルスクリプト

en: Folder
ja_JP: フォルダ

en: File
ja_JP: ファイル

en: All Applications
ja_JP: すべての

en: Framebuffer VNC viewer
ja_JP: フレームバッファ VNC ビューア

en: Remote display connection
ja_JP: リモードディスプレイ接続

en: VNC Server
ja_JP: VNC サーバー

en: Via a SSH tunnel
ja_JP: SSH トンネル経由

en: On this console
ja_JP: このコンソール

en: In a new console
ja_JP: 新しいコンソール

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Select the video file
ja_JP: 動画ファイルの選択

en: All video files
ja_JP: すべての動画ファイル

en: All files
ja_JP: すべてのファイル

en: Unsupported video file format.
ja_JP: 動作ファイル形式が対応していません。

en: Retry with %s, %s, %s, %s, %s or %s.
ja_JP: %s, %s, %s, %s, %s, %s を再度行って下さい。

en: Downloading...
ja_JP: ダウンロード中...

en: SliTaz default applications
ja_JP: SliTaz デフォルトアプリケーション

en: SliTaz default applications configuration
ja_JP: SliTaz デフォルトアプリケーションの設定

en: File manager:
ja_JP: ファイルマネージャー:

en: Web browser:
ja_JP: ウェブブラウザ:

en: Text editor:
ja_JP: テキストエディタ:

en: Terminal:
ja_JP: ターミナル:

en: Window manager:
ja_JP: ウインドウマネージャー:
