Tazpkg Web - en to pt_BR translation catalogue (78 entries)

en: Package name
pt_BR: Pacote

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: Architecture
pt_BR: Arquitetura

en: Dependencies
pt_BR: Dependências

en: Build dependencies
pt_BR: Dependências de compilação

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File list
pt_BR: Lista de arquivos

en: Common files
pt_BR: Arquivos comuns

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: License
pt_BR: Licença

en: SliTaz version
pt_BR: SliTaz versão

en: Search
pt_BR: Buscar

en: %s package | %s packages
pt_BR[0]: %s pacote
pt_BR[1]: %s pacotes

en:  and %s file in %s database |  and %s files in %s database
pt_BR[0]:  e %s arquivo em %s bando de dados
pt_BR[1]:  e %s arquivos em %s bando de dados

en: Page generated in %s second. | Page generated in %s seconds.
pt_BR[0]: Página gerada em %s segundo.
pt_BR[1]: Página gerada em %s segundos.

en: Nothing found
pt_BR: Não encontrado

en: "glibc-base" and "gcc-lib-base" are implicit dependencies, <b>every</b> package is supposed to depend on them.
pt_BR: 	glibc-base e gcc-lib-base são dependências implícitas,
    	<b>todo</b> pacote em princípio depende delas.

en: Please specify name of the package.
pt_BR: Por favor, especifique o nome do pacote.

en: Package "%s" was not found
pt_BR: Pacote "%s" não foi localizado

en: %s architecture | %s architectures
pt_BR[0]: %s arquitetura
pt_BR[1]: %s arquiteturas

en: %s maintainer | %s maintainers
pt_BR[0]: %s mantenedor
pt_BR[1]: %s mantenedores

en: %s license | %s licenses
pt_BR[0]: %s  licença
pt_BR[1]: %s  licenças

en: %s category | %s categories
pt_BR[0]: %s categoria
pt_BR[1]: %s categorias

en: %s tag | %s tags
pt_BR[0]: %s etiqueta
pt_BR[1]: %s etiquetas

en: base-system
pt_BR: base do sistema

en: utilities
pt_BR: utilitários

en: network
pt_BR: rede

en: graphics
pt_BR: gráficos

en: multimedia
pt_BR: multimídia

en: office
pt_BR: escritório

en: development
pt_BR: desenvolvimento

en: system-tools
pt_BR: ferramentas

en: security
pt_BR: segurança

en: games
pt_BR: jogos

en: non-free
pt_BR: não livre

en: Name
pt_BR: Nome

en: Version
pt_BR: Versão

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: Sizes
pt_BR: Tamanhos

en: Depends on
pt_BR: Dependências

en: Provides
pt_BR: Oferece

en: Suggested
pt_BR: Sugestão

en: Show cooking log
pt_BR: Ver log

en: N/A
pt_BR: N/D

en: Download package
pt_BR: Baixar pacote

en: Show receipt
pt_BR: Receipt

en: Show files list
pt_BR: Lista de arquivos

en: Install package
pt_BR: Instalar pacote

en: Remove package
pt_BR: Remover pacote

en: Configuration files
pt_BR: Arquivos de configuração

en: Loop dependency
pt_BR: Loops de dependência

en: Dependency tree for package "%s"
pt_BR: Árvore de dependências para: %s

en: Dependency tree for packages suggested by package "%s"
pt_BR: Árvore de dependências para: %s (SUGGESTED)

en: Reverse dependency tree for package "%s"
pt_BR: Árvore reversa de dependências para: %s

en: Loop dependency of build
pt_BR: Loop de dependências de compilação

en: Package "%s" requires next packages to be built
pt_BR: %s depende que estes pacotes sejam compilados

en: Next packages require package "%s" to be built
pt_BR: Pacotes que necessitam de %s para serem compilados

en: Next packages may overwrite files of package "%s"
pt_BR: Estes pacotes talvez sobrecarreguem os arquivos de %s

en: File names matching "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: List of files in the package "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: %s file | %s files
pt_BR[0]: %s arquivo
pt_BR[1]: %s arquivos

en: Descriptions matching "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: Known bugs in the packages
pt_BR: Resultado para bugs conhecidos

en: The list of packages of architecture "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: The list of packages that <%s> maintains
pt_BR: Resultado para : %s

en: Packages with "%s" license
pt_BR: Resultado para : %s

en: Packages of category "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: The list of packages tagged "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: Receipt for package "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: Package names matching "%s"
pt_BR: Resultado para : %s

en: Packages providing the package "%s"
pt_BR: Resultado para : pacote fornece %s

en: SliTaz Packages - Search $SEARCH
pt_BR: Pacotes do SliTaz - Busca por $SEARCH

en: SliTaz Packages
pt_BR: Pacotes do SliTaz

en: Home
pt_BR: Início

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: Forum
pt_BR: Fórum
