TazPkg Web - en to ja_JP translation catalogue (88 entries)

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Receipt
ja_JP: レシピ

en: Package name
ja_JP: パッケージ名

en: Description
ja_JP: 説明

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Architecture
ja_JP: アーキネクチャー

en: Bugs
ja_JP: バグ

en: Dependencies
ja_JP: 依存

en: Build dependencies
ja_JP: ビルドの依存

en: File
ja_JP: ファイル

en: File list
ja_JP: ファイル一覧

en: Common files
ja_JP: 共有ファイル

en: Category
ja_JP: カテゴリ

en: Maintainer
ja_JP: メンテナー

en: License
ja_JP: ライセンス

en: SliTaz version
ja_JP: SliTaz バージョン

en: cooking
ja_JP: 生成

en: Search
ja_JP: 検索

en: %s package | %s packages
ja_JP[0]: %s パッケージ

en:  and %s file in %s database |  and %s files in %s database
ja_JP[0]:  と %s ファイルが %s データーベースにあります

en: Page generated in %s second. | Page generated in %s seconds.
ja_JP[0]: ページ生成に %s 秒要しました。

en: Nothing found
ja_JP: 見つかりません

en: "glibc-base" and "gcc-lib-base" are implicit dependencies, <b>every</b> package is supposed to depend on them.
ja_JP: 110/5000
    "glibc-base" と "gcc-lib-base" は暗黙の依存関係であり、<b>常に</ b>パッケージは依存していると考えられます。

en: Please specify name of the package.
ja_JP: パッケージ名を明記してください。

en: Package "%s" was not found
ja_JP: パッケージ "%s" は見つかりません

en: %s architecture | %s architectures
ja_JP[0]: %s アーキテクチャー

en: %s maintainer | %s maintainers
ja_JP[0]: %s メンテナー

en: %s license | %s licenses
ja_JP[0]: %s ライセンス

en: %s category | %s categories
ja_JP[0]: %s カテゴリ

en: %s tag | %s tags
ja_JP[0]: %s タグ

en: base-system
ja_JP: ベースシステム

en: x-window
ja_JP: X ウインドウ

en: utilities
ja_JP: ユーティリティ

en: network
ja_JP: ネットワーク

en: graphics
ja_JP: グラフィック

en: multimedia
ja_JP: マルチメディア

en: office
ja_JP: オフィス

en: development
ja_JP: 開発

en: system-tools
ja_JP: システムツール

en: security
ja_JP: セキュリティ

en: games
ja_JP: ゲーム

en: misc
ja_JP: その他

en: meta
ja_JP: メタ

en: non-free
ja_JP: 非フリー

en: Name
ja_JP: 名前

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Sizes
ja_JP: サイズ

en: Depends on
ja_JP: 依存

en: Provides
ja_JP: 提供

en: Suggested
ja_JP: 提案

en: Show cooking log
ja_JP: 生成ログを表示

en: N/A
ja_JP: 不可

en: Download package
ja_JP: パッケージのダウンロード

en: Show receipt
ja_JP: 生成状態を表示

en: Show files list
ja_JP: ファイル一覧を表示

en: Install package
ja_JP: パッケージのインストール

en: Remove package
ja_JP: パッケージの削除

en: Configuration files
ja_JP: 設定ファイル

en: Loop dependency
ja_JP: 依存関係のループ

en: Dependency tree for package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" の依存ツリー

en: Dependency tree for packages suggested by package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" 提案パッケージの依存ツリー

en: Reverse dependency tree for package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" の依存逆ツリー

en: Loop dependency of build
ja_JP: ビルド依存関係のループ

en: Package "%s" requires next packages to be built
ja_JP: パッケージ "%s" は次のパッケージをビルドする必要があります

en: Next packages require package "%s" to be built
ja_JP: 次のパッケージではパッケージ "%s" をビルドする必要があります

en: Next packages may overwrite files of package "%s"
ja_JP: 次のパッケージはパッケージ "%s" のファイルを上書きします

en: File names matching "%s"
ja_JP: "%s" に一致するファイル名

en: List of files in the package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" のファイル一覧

en: %s file | %s files
ja_JP[0]: %s ファイル

en: Descriptions matching "%s"
ja_JP: "%s" に一致する説明

en: Known bugs in the packages
ja_JP: パッケージの既知バグ

en: The list of packages of architecture "%s"
ja_JP: アーキテクチャ "%s" のパッケージ一覧

en: The list of packages that <%s> maintains
ja_JP: <%s> が維持するパッケージ一覧

en: Packages with "%s" license
ja_JP: "%s" ライセンスのパッケージ

en: Packages of category "%s"
ja_JP: カテゴリ "%s" のパッケージ

en: The list of packages tagged "%s"
ja_JP: タグ "%s" のパッケージ一覧

en: Receipt for package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" のレシピ

en: Package names matching "%s"
ja_JP: "%s" に一致したパッケージ名

en: Packages providing the package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" で提供されるパッケージ

en: SliTaz Packages - Search $SEARCH
ja_JP: SliTaz パッケージ - 検索 $SEARCH

en: SliTaz Packages
ja_JP: SliTaz パッケージ

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Community
ja_JP: コミュニティ

en: Doc
ja_JP: 文章

en: Forum
ja_JP: 掲示板

en: Shop
ja_JP: ショップ
