Tazpkg Web - en to fr translation catalogue (85 entries)

en: Cooker
fr: Mijoteur

en: Download
fr: Télécharger

en: Receipt
fr: Recette

en: Package name
fr: Nom de paquet

en: Tag
fr: Marqueur

en: Bugs
fr: Bogues

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Build dependencies
fr: Dép. de fabrication

en: File
fr: Fichier

en: File list
fr: Liste des fichiers

en: Common files
fr: Fichiers communs

en: Category
fr: Catégorie

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: License
fr: Licence

en: SliTaz version
fr: Version de SliTaz

en: cooking
fr: cuisson

en: tiny
fr: petit

en: undigest
fr: indigeste

en: backports
fr: rétroportages

en: Search
fr: Rechercher

en: %s package | %s packages
fr[0]: %s paquet
fr[1]: %s paquets

en:  and %s file in %s database |  and %s files in %s database
fr[0]:  et %s fichier dans la base de données %s
fr[1]:  et %s fichiers dans la base de données %s

en: Page generated in %s second. | Page generated in %s seconds.
fr[0]: Page produite en %s seconde.
fr[1]: Page produite en %s secondes.

en: Nothing found
fr: Pas de résultat

en: "glibc-base" and "gcc-lib-base" are implicit dependencies, <b>every</b> package is supposed to depend on them.
fr: glibc-base et gcc-lib-base sont des dépendances implicites, <b>chaque</b> paquet est censé dépendre d'eux.

en: Please specify name of the package.
fr: Veuillez préciser le nom du paquet.

en: Package "%s" was not found
fr: Paquet %s introuvable

en: %s maintainer | %s maintainers
fr[0]: %s mainteneur
fr[1]: %s mainteneurs

en: %s license | %s licenses
fr[0]: % licence
fr[1]: % licences

en: %s category | %s categories
fr[0]: %s catégorie
fr[1]: %s catégories

en: %s tag | %s tags
fr[0]: %s marqueur
fr[1]: %s marqueurs

en: base-system
fr: système de base

en: x-window
fr: X-window

en: utilities
fr: utilitaires

en: network
fr: réseau

en: graphics
fr: graphisme

en: multimedia
fr: multimédia

en: office
fr: bureautique

en: development
fr: développement

en: system-tools
fr: outils système

en: security
fr: sécurité

en: games
fr: jeux

en: misc
fr: divers

en: meta
fr: méta

en: non-free
fr: non-libre

en: Name
fr: Nom

en: Website
fr: Site web

en: Tags
fr: Marqueurs

en: Sizes
fr: Tailles

en: Depends on
fr: Dépendances

en: Provides
fr: Fournit

en: Suggested
fr: Suggéré(s)

en: Show cooking log
fr: Voir le journal de cuisson

en: N/A
fr: Indisponible

en: Download package
fr: Télécharger le paquet

en: Show receipt
fr: Voir la recette

en: Show files list
fr: Voir la liste des fichiers

en: Install package
fr: Installer le paquet

en: Remove package
fr: Supprimer le paquet

en: Configuration files
fr: Fichiers de configuration

en: Loop dependency
fr: Dépendances sans fin

en: Dependency tree for package "%s"
fr: Arbre des dépendances de %s

en: Dependency tree for packages suggested by package "%s"
fr: Arbre des dépendances des paquets suggérés par %s

en: Reverse dependency tree for package "%s"
fr: Arbre des paquets dépendant de %s

en: Loop dependency of build
fr: Dépendances de fabrication sans fin

en: Package "%s" requires next packages to be built
fr: %s a besoin de ces paquets pour être fabriqué

en: Next packages require package "%s" to be built
fr: Paquets ayant besoin de %s pour être fabriqués

en: Next packages may overwrite files of package "%s"
fr: Paquets pouvant écraser des fichiers de %s

en: File names matching "%s"
fr: Fichiers correspondant à « %s »

en: List of files in the package "%s"
fr: Fichiers de %s

en: %s file | %s files
fr[0]: %s fichier
fr[1]: %s fichiers

en: Descriptions matching "%s"
fr: Descriptions correspondant à « %s »

en: Known bugs in the packages
fr: Bogues connus

en: The list of packages of architecture "%s"
fr: Paquets correspondant à l'architecture %s

en: The list of packages that <%s> maintains
fr: Paquets maintenus par <%s>

en: Packages with "%s" license
fr: Paquets ayant une licence %s

en: Packages of category "%s"
fr: Paquets de la catégorie %s

en: The list of packages tagged "%s"
fr: Paquets marqués « %s »

en: Receipt for package "%s"
fr: Recette de %s

en: Package names matching "%s"
fr: Paquets dont le nom correspond à « %s »

en: Packages providing the package "%s"
fr: Paquets fournissant %s

en: SliTaz Packages - Search $SEARCH
fr: Paquets SliTaz - Recherche $SEARCH

en: SliTaz Packages
fr: Paquets SliTaz

en: Community
fr: Communauté

en: Shop
fr: Magasin
