Tazpkg Web - en to ru translation catalogue (92 entries)

en: Download
ru: Загрузить

en: Receipt
ru: Рецепт

en: Package name
ru: Название пакета

en: Description
ru: Описание

en: Tag
ru: Ярлык

en: Architecture
ru: Архитектура

en: Bugs
ru: Баг-трекер

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Build dependencies
ru: Зависимости сборки

en: File
ru: Файл

en: File list
ru: Список файлов

en: Common files
ru: Общие файлы

en: Category
ru: Категория

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: License
ru: Лицензия

en: SliTaz version
ru: Версия SliTaz

en: cooking
ru: Cooking

en: tiny
ru: Tiny

en: undigest
ru: Неофициальный

en: backports
ru: Backports

en: Search
ru: Искать

en: %s package | %s packages
ru[0]: %s пакет
ru[1]: %s пакета
ru[2]: %s пакетов

en:  and %s file in %s database |  and %s files in %s database
ru[0]:  и %s файл в базе данных %s
ru[1]:  и %s файла в базе данных %s
ru[2]:  и %s файлов в базе данных %s

en: Page generated in %s second. | Page generated in %s seconds.
ru[0]: Страница сгенерирована за %s секунду.
ru[1]: Страница сгенерирована за %s секунды.
ru[2]: Страница сгенерирована за %s секунд.

en: Nothing found
ru: Ничего не найдено

en: "glibc-base" and "gcc-lib-base" are implicit dependencies, <b>every</b> package is supposed to depend on them.
ru: «glibc-base» и «gcc-lib-base» являются неявными зависимостями <b>любого</b> пакета.

en: Please specify name of the package.
ru: Пожалуйста, укажите название пакета.

en: Package "%s" was not found
ru: Пакет «%s» не найден

en: %s architecture | %s architectures
ru[0]: %s архитектура
ru[1]: %s архитектуры
ru[2]: %s архитектур

en: %s maintainer | %s maintainers
ru[0]: %s сопровождающий
ru[1]: %s сопровождающих
ru[2]: %s сопровождающих

en: %s license | %s licenses
ru[0]: %s лицензия
ru[1]: %s лицензии
ru[2]: %s лицензий

en: %s category | %s categories
ru[0]: %s категория
ru[1]: %s категории
ru[2]: %s категорий

en: %s tag | %s tags
ru[0]: %s ярлык
ru[1]: %s ярлыка
ru[2]: %s ярлыков

en: base-system
ru: базовая система

en: x-window
ru: X-window

en: utilities
ru: утилиты

en: network
ru: сеть

en: graphics
ru: графика

en: multimedia
ru: мультимедиа

en: office
ru: офис

en: development
ru: разработка

en: system-tools
ru: системные инструменты

en: security
ru: безопасность

en: games
ru: игры

en: misc
ru: разное

en: meta
ru: мета

en: non-free
ru: несвободные

en: Name
ru: Название

en: Version
ru: Версия

en: Website
ru: Сайт

en: Tags
ru: Ярлыки

en: Sizes
ru: Размеры

en: Depends on
ru: Зависит от

en: Provides
ru: Заменяет

en: Suggested
ru: Предлагает

en: Show cooking log
ru: Показать журнал Cooking

en: N/A
ru: недоступно

en: Download package
ru: Загрузить пакет

en: Show receipt
ru: Показать рецепт

en: Show files list
ru: Показать список файлов

en: Install package
ru: Установить пакет

en: Remove package
ru: Удалить пакет

en: Configuration files
ru: Конфигурационные файлы

en: Loop dependency
ru: Петли зависимостей

en: Dependency tree for package "%s"
ru: Дерево зависимостей пакета «%s»

en: Dependency tree for packages suggested by package "%s"
ru: Дерево необязательных зависимостей пакета «%s»

en: Reverse dependency tree for package "%s"
ru: Обратное дерево зависимостей пакета «%s»

en: Loop dependency of build
ru: Петли зависимостей сборки

en: Package "%s" requires next packages to be built
ru: Следующие пакеты нужны, чтобы собрать «%s»

en: Next packages require package "%s" to be built
ru: Следующим пакетам нужен пакет «%s» для сборки

en: Next packages may overwrite files of package "%s"
ru: Следующие пакеты могут заменить файлы пакета «%s»

en: File names matching "%s"
ru: Названия файлов, соответствующие «%s»

en: List of files in the package "%s"
ru: Список файлов пакета «%s»

en: %s file | %s files
ru[0]: %s файл
ru[1]: %s файла
ru[2]: %s файлов

en: Descriptions matching "%s"
ru: Описания, соответствующие «%s»

en: Known bugs in the packages
ru: Известные ошибки в пакетах

en: The list of packages of architecture "%s"
ru: Список пакетов архитектуры «%s»

en: The list of packages that <%s> maintains
ru: Список пакетов, которые сопровождает <%s>

en: Packages with "%s" license
ru: Пакеты с лицензией «%s»

en: Packages of category "%s"
ru: Пакеты категории «%s»

en: The list of packages tagged "%s"
ru: Список пакетов с ярлыком «%s»

en: Receipt for package "%s"
ru: Рецепт пакета «%s»

en: Package names matching "%s"
ru: Названия пакетов, соответствующие «%s»

en: Packages providing the package "%s"
ru: Пакеты, заменяющие пакет «%s»

en: SliTaz Packages - Search $SEARCH
ru: Пакеты SliTaz — поиск $SEARCH

en: SliTaz Packages
ru: Пакеты SliTaz

en: Home
ru: Сайт

en: Community
ru: Сообщество

en: Doc
ru: Документация

en: Forum
ru: Форум

en: Pro
ru: PRO

en: Shop
ru: Магазин
